Bez kategorii
Dodaj komentarz

Anna i jej łabędzie

Łabędź to zdecydowanie jeden z najpiękniejszych ptaków na ziemi. Ostatnio to także jeden z naszych ulubionych motywów wykorzystywanych przez różne marki dziecięce. Ale o tym za chwilę.

Najpierw przyjrzyjmy się z bliska samym łabędziom. Czy widzieliście kiedyś urocze obrazki przedstawiające parę łabędzi z przylegającymi do siebie dziobami  i szyjami wygiętymi w kształt serca? Nie jest to sprawka Photoshopa. Te ptaki faktycznie tak się zachowują podczas zalotów. Ale nie tylko z tego powodu uważane są za symbol miłości. Łabędzie wprost słyną ze swojej wierności. Samiec bardzo pilnuje partnerki, niekiedy przez 20 lat nie spuszcza jej z oka :), strzeże też swoich swieżo wyklutych „brzydkich kaczątek”.

 

Lampka, przebranie

Ptaki te są bardzo silne, a w obronie swojej rodziny mogą zaatakować. Przy tym są niezwykle inteligentne i mają świetną pamięć (także do ludzkich twarzy). Biada więc temu, kto będzie próbował skrzywdzić łabędzia. Ptak mu tego nie zapomni 🙂

Ach, przy okazji wspomnę jeszcze, że ku mojemu zaskoczeniu nie można dokarmiać ich chlebem. Bardzo im szkodzi i powoduje chorobę zwaną „anielskie skrzydło”.  Ptakom od nadmiaru węglowodanów po prostu wyginają się lotki.  Jeśli więc chcecie sprawić swoim dzieciom przyjemość i zabrać je np. pod Wawel na karmienie łabędzi, to weźcie ze sobą marchewkę, pszenicę lub płatki owsiane. A suchy chleb – no coż –  z pewnościa znajdzie się na niego inny amator.

     

Lampka, przebranie, lalka

Pomimo swych ogromnych rozmiarów (ważą niekiedy aż 20 kg a skrzydła mogą mieć rozpiętość nawet do 3 m!) łąbędzie poruszają się z niezwykłą gracją i dostojeństwem. Potrafią wzbić się do lotu z powierzchni wody i lecieć z predkością do 100 km na godzinę.

Łabędzie roztaczają wokół siebie jakąś taką tajemniczą aurę. Pewnie dlatego zagościły w niejednej baśni czy w słynnym balecie Piotra Czajkowskiego.

A skoro już o balecie mowa, to warto wspomnieć o pewnej rosyjskiej balerinie. Zasłynęła ona właśnie z roli łabędzia. Anna Pawłowa (tak, to ona!) w swojej angielskiej posiadłości miała staw wypełniony tymi niezwykłymi ptakami. Mało tego, jeden z ptaków o imieniu Jack wyjątkowo zaprzyjaźnił się ze swoją właścicielką. Wręcz nie odstępował jej na krok, siadał na kolanach, tulił się, co wprawiało otoczenie gwiazdy w zdumienie – popatrzcie na te ( KLIK) zdjęcia. A przecież łabędzie niezwykle rzadko aż tak spoufalają sie z ludźmi.

Na cześć niezwykłego łabędziego tańca Anny powstał pyszny bezowy deser. Jeśli do tej pory nie próbowaliśćie „Pawłowej”, to koniecznie skorzystajcie z tego ( KLIK) przepisu.  My zamiast jednego dużego torciku zrobiliśmy z tych proporcji około 7 małych bez. Polecamy!

 

Na zakończenie pokażę Wam kilka naszych ulubionych łabędzi z Kalaluszka.

1. piniata, 2.kartka, 3. stempel, 4. lampka,  5. przebranie, 6. ozdoba,  7. podkładka, 8. lalka, 9.gryzak  10. koło dmuchane 11. zabawka do kąpieli

Za fotorelację pięknie dziękujemy Roksanie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s